-فروش فقط به صورت عمده- جهت اطلاع از درصد تخفیف و سفارش با شماره های 209 2000 0912 و 02133927293 تماس حاصل فرمایید. گروه تولیدی کالاسازان

نحوه ساخت جلد مدارک چرمی

نوشته شده توسط امیر سرپولکی 2018/08/04 11:39:43 0 نظرات

 

جهت خرید جلد مدارک دوختی کالاسازان به صورت عمده پیج جلد مدارک سایت را مشاهده فرمایید و جهت اطلاع از تخفیف خرید عمده با شماره 09122000209  و یا 02133927293 تماس حاصل فرمایید. تشکرگام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • چرم

 • خط کش

 • کاتر

 • پیچ گوشتی

 • چکش

 • چسب چرم

 • میخ

 • دو سوزن چرم دوزی – می توانید از هر نوع سوزن ضخیم استفاده کنید.

 • نخ موم خورده – خودتان می توانید با کشیدن نخ روی قالب موم عسل، نخ موم خورده درست کنید.

 • کاغذ سنباده

 • پولیش چرم – اختیاری

گام دوم: تکه های چرم را ببرید

تکه های چرم را ببرید

تکه های چرم را ببرید

اندازه استاندارد پاسپورت ۱۲۵ در ۸۸ میلیمتر است و ما هم ابعاد کاور پاسپورت چرمی را بر این مبنا تعیین می کنیم. برای دوخت کاور باید قطعات زیر را ببرید:

 • یک مستطیل ۲۰.۵ در ۱۴.۲۵ سانتیمتری – بدنه اصلی کاور

 • دو مستطیل ۶ در ۱۴.۲۵ سانتیمتری – زبانه های کاور

برای برش تکه های چرم، خط کش را روی لبه چرم بگذارید و به سمت پایین فشار بدهید و کاتر را روی خط برش بکشید. به این ترتیب برش ها صاف و دقیق خواهند شد.

گام سوم: چرم را تزیین کنید

چرم را تزیین کنید

چرم را تزیین کنید

اگر می خواهید کاور پاسپورت خیلی ساده نباشد، می توانید روی آن یک طرح حکاکی کنید. برای حکاکی روی چرم از روش هایی مثل برش لیزری، سوخت نگاری و استمپ های مخصوص چرم استفاده می شود. اما در این آموزش فرض را بر این گذاشته ایم که شما به هیچ کدام از این ابزار حرفه ای دسترسی ندارید. بنابراین بهترین انتخاب، پیچ گوشتی دوسو و چکش است.

 

چرم اصلی را خیس کنید و سپس طرح مورد نظرتان را با سر پیچ گوشتی و ضربه های چکش روی چرم حکاکی کنید. اگر در این قبیل کارها مهارت ندارید، ابتدا طرح را روی یک تکه چرم اضافی تمرین کنید. در تصویر بالا یک نمونه طرح ساده برای تزیین کاور پاسپورت چرمی را می بینید.

بعد از کامل شدن طرح، صبر کنید تا چرم کاملا خشک بشود.

گام چهارم: چرم ها را بهم بچسبانید

چرم ها را بهم بچسبانید

چرم ها را بهم بچسبانید

هدف از چسباندن قطعات چرم در این مرحله، ثابت ماندن آنها در حین ایجاد سوراخ های کوک است. به لبه های قطعه اصلی و دو زبانه چسب بزنید (چسب باید نیم سانت از لبه ها فاصله داشته باشد)، لبه ها را روی هم تراز کنید و قطعات را بهم چسبانید. ۲۰ دقیقه صبر کنید تا چسب خشک بشود.

تراز بودن تکه های چرم در این مرحله بسیار مهم است چون هر خطای کوچک در مراحل بعد هم تکرار می شود و فقط بعد از دوخت خودش را نشان می دهد. پس مطمئن شوید لبه ها دقیقا تراز باشند و چرم ها کاملا صاف و درست روی هم قرار گرفته باشند.

گام پنجم: سوراخ ها را پانچ کنید

سوراخ ها را پانچ کنید

سوراخ ها را پانچ کنید

ما برای پانچ سوراخ ها از یک میخ توخالی استفاده کردیم اما میخ معمولی هم برای اینکار مناسب است (البته با ضخامت کافی). چرم را طوری روی میز بگذارید که زبانه ها زیر قرار بگیرند، خط کش را با فاصله نیم سانتیمتری از لبه ها بگذارید و با سوزن هر نیم سانت یک علامت بگذارید. دقت کنید علامت های اول و آخر هم نیم سانت از گوشه ها فاصله داشته باشند. حالا با میخ و چکش روی تمام علامت ها سوراخ پانچ کنید.

 

اینکار را برای هر چهار لبه کاور تکرار کنید.

گام ششم: لبه ها را بدوزید

لبه ها را بدوزید

لبه ها را بدوزید

به اندازه چهار برابر محیط کاور پاسپورت، نخ موم خورده ببرید. یک سر نخ را به یک سوزن و سر دیگرش را به سوزن دوم وصل کنید. حالا با این دو سوزن سوراخ ها را کوک دوطرفه بزنید و وقتی به اولین سوراخ رسیدید، سه سوراخ عقب برگردید و روی آنها بست بزنید. برای جزییات بیشتر آموزش کوک زدن چرم را بخوانید.

کاور پاسپورت چرمی آماده است

کاور پاسپورت چرمی آماده است

کاور پاسپورت چرمی آماده است

برای اینکه کاور زیباتر بشود، یکبار دیگر لبه ها را با کاتر صاف کنید. سپس لبه ها را سنباده بکشید و به آنها موم عسل، کتیرا یا پولیش چرم بزنید تا صیقل بخورند. البته اگر لبه های خام را بیشتر دوست دارید، بعد از سنباده کاری کافی است.

به همین سادگی یک کاور پاسپورت چرمی شیک و بادوام ساختید. با این روش می توانید برای تمام مدارک تان کاور چرمی بدوزید.

ارسال نظر